Zamiast oddawać energię do wirtualnego magazynu energii, który może być doskonałym rozwiązaniem dla użytkowników, jednak z punktu widzenia dystrybutora energii jest on bardzo problematyczny i przy wielkiej skali przedsięwzięcia wręcz niemożliwy do realizowania, energię zatrzymujemy lokalnie na własne potrzeby i zużywamy ją w 24-godzinnym cyklu ładowania i rozładowania magazynu.
Producenci magazynów energii podają ich pojemność na 2 sposoby. Jedni chwalą się pojemnością nominalną magazynu, a inni od razu podają pojemność użytkową. Akumulatory LiFePO4 obniżają swoje początkowe parametry w sytuacji pełnego ładowania i rozładowywania do końca, więc aby wydłużyć ich żywotność, wykorzystuje się około 80 proc. pojemności nominalnej.
Oczywiście trzeba to sprawdzić w karcie katalogowej, najczęściej podana jest wartość nominalna i dopiero pod sam koniec dokumentu jest uwaga mówiąca o warunku pełnej gwarancji. Żywotność ponad np. 5000 cykli jest możliwa do uzyskania tylko kiedy będziemy wykorzystywać 80% pojemności. Inni producenci podający pojemność użyteczną nie umieszczają takich adnotacji. Sterownik w baterii zabezpiecza ją przed pracą w skrajnych warunkach napięciowych przy maksymalnym rozładowaniu i naładowaniu.